Амулети, минерали, нумерология

+359 876 678 521

Menu

Skip to content
  • Начало
  • Амулети
  • Минерали
  • Статии
  • Контакти

КВАРЦ

Кварц :   Силициев диоксид. В природата има две полиморфни модификации на кварца – високо температурен ? – кварц ( хексагонален ) и ниско температурен ? – кварц ( тригонален ). Бижутерийните разновидности на кварца са предимно ? – кварц. Кварцът образува кьсопризматични до дългопризматични кристали и срастъци. Обикновено се намира в друзи. Кварцът е един от най-разпространените в природата силикатни минерали. Съставлява 12 % от литосферата. Силицият заема второ място след кислорода, изграждащ земната кора и влиза в състава на силикатните минерали заедно с кислорода. Образува силициево – кислородни тетраедри, които подобно на полимерите могат да се свързват по различен начин помежду си. Групата на кварца включва разновидности с еднакъв и прост състав на силициев диоксид. Има полиморфни разновидности на кварца – с еднакъв състав, но образувани при различна температура и налягане с различни свойства. Всички многобройни кварцови разновидности могат да се разделят на кристалинни (образуват кристали), криптокристалинни (микрокристалинни) – дребни кристали, изграждащи агрегати, или да са коломорфни. (Снимка №1)p_q 1

Твърдост по Мос :   7 ( мидec лом, плътност 2,654 г / cm. Куб. ).

Цвят :   Безцветен ( воднисто прозрачен ).

Кристалографска форма ( сингония ) :  Образува силициево-кислородни тетраедри, които подобно на полимерите могат да се свързват по различен начин помежду си също така зърнести агрегати в различни типове скали и жили.

Химичен състав :   Силициев диоксид.

Видове Кварц :   Високо температурен ? – кварц ( хексагонален ) и ниско температурен ? – кварц ( тригонален ). Всички кварцови разновидности могат да се разделят на кристалинни (образуват кристали), криптокристалинни ( микрокристалинни ) – дребни кристали, изграждащи агрегати, или да са коломорфни. В първата група по цвят (структурни примеси) се отделят планински кристал, аметист, опушен кварц, морион, цитрин, розов кварц, зелен кварц. При прорастване с други минерали или минерални механични включения се образуват и други разновидности – авантюрин, праз, котешко око, соколово око, тигрово око и др. Към втората група се отнася халцедонът (влакнестата разновидност на кварца) и неговите разновидности. По цвят и механични включения се групират като хризопраз, кахолонг, сардер, сапфирин, мъхов ахат и др. По цвят и структура се разделят на ахати, хелиотроп, ясписи. Аморфните разновидности на кварца са представени от опала и разновидностите му. Необходимо е да се отбележи, че поради голямото разнообразие на бижутерийния кварц и многобройните му разновидности в природата е трудно да бъдат описани всичките му видове. (Снимка №2)p_q 2

Етимология :   Произходът на названието му е неясен.
( 1 ) В течение на векове се е използвало и наименованието „кристал“. Запазвала се е представата, че това е лед. Прозрачната разновидност на кварца е планинският кристал. Вероятно наименованието на кварца идва от древно-славянското „тварди“ – твърд, а по-късно от немските миньори от термина „Querulufterz“ – жилка от кварц.
( 2 ) Кварц – от немското название „quererz“ обозначаващо секуща безрудна жила.
( 3 ) Думата „кристал“ произхожда от гръцката дума crystallos и означава „замръзнала вода“ или „прозрачен лед“. Древните гърци смятат, че планинският кристал е лед, образуван при много ниски температури и той не може да бъде разтопен. Римляните приемат, че кристалът се образува в ледовете и вечните снегове на Алпите. При японците съществува поверие, че планинския кристал е замръзналото дихание на Белият дракон. При тях драконите олицетворяват най-висшите сили на природата. Едва през XVII в. английският химик и физик Р. Бойл сравнява плътността на леда и кристала открива разликата и доказва, че планинският кристал е кварц (минерал).

Вид обработка :   Фасетира се в различни форми, по-рядко се кабошонира за нуждите на бижутерията. Стъклени изделия – от битови до специални стъкла. Обработката на кварца се проследява още от праисторическата епоха. Първите палеолитни оръдия на труда са предимно от кремъци и ясписи. Съобщава се за намиране на сечива от планински кристал в Китай. За използване на прозрачния кварц има данни от находки от 75 000 г. пр. Р. Хр. във Франция, Швейцария и Испания, а аметист е бил използван за декорация от епохата на неолита – 25 000 г. пр. Р. Хр. (Франция).

Речник :   Български – Кварц ; Руски – Кварц ; Английски – Quartz ; Немски – Quarz

Синтетични аналози и имитации :   Синтетичен кварц – като суровина е източник на разнообразни стъклени изделия – битови и специални стъкла. Устойчив към силни киселини и основи, разтваря се само във флуоводородна киселина, точка на топене    1570 °С. В електрониката ( пиезоиндустрията ) се използват синтетични кварцови кристали.

Находища в България :   В България са намирани големи кварцови кристали с маса 50-120 kg в Централните Родопи. Тези кристали са изнесени за Германия през 1940 г. Кварцови кристали и друзи се намират в оловно – цинковите находища на Мадан, Рудозем и Маджарово.

Митове, легенди и предания :   В древността хората вярвали, че боговете са излели “светена“ вода от небето на Земята и са я замразили, за да я запазят. В една от гръцките легенди се разказва, че Херкулес когато се е изкачвал по планината Олимп е изпуснал „кристала на истината“, а той се разбил на милиони парченца, които се разпилели по целия свят. В древен Рим са ползвали разновидностите на кварца за направата на амулети : котешко око – прави носещия го невидим в битка, против магия и неочаквана смърт ; соколово око – помага при борба с враговете ; тигрово око – срещу ревност.
Литотерапия / Минералотерапия ( Лечение с минерали ) : От средновековието са запазени много предания и рецепти за литотерапия, включително с разновидности и агрегати на кварца: планински кристал – против жажда, при болести на жлезите и бъбреците, помага при раждане, при сърдечни болки ; аметист – против напиване, утолява жаждата, при болки в шията, укрепва мозъка и дава разум, при воднянка, при туморни подутини, за укрепване на стомаха, при гуша, срещу страх, против безсъние и за хубави сънища, при невралгия, при хистерия, против проказа и краста, в козметиката за премахване на бръчки, петна или лунички по лицето, при ухапвания от паяк, помага при раждане ; цитрин – против жълтеница ; розов кварц – дарява спокоен сън (поставен под възглавница) ; кварц с иглести включения (сагенитов кварц) – при лечение на ухапвания от змии ; авантюрин -за добро настроение, бодрост и ясен разсъдък ; халцедон (ахат) – за дълголетие, за усилване на зрението и изостряне на слуха, против главоболие, срещу отравяне, при треска, против чума, при бъбречни болки, при епилепсия и психични болести (загуба на разсъдъка), за засилване на сексуалната потентност, за козметични цели, против ухапвания от скорпиони ; карнеол – при рани и кръвоизливи, при хипертоници, при болести на гърлото, укрепва зъбите, предпазва от дрязги и подпомага красноречието ; хризопраз – при подагра, прави човек невидим ; оникс – при очни, сърдечни и кожни болести (краста), за козметични цели, води до неприятни сънища или безсъние ; сардоникс – намира приложение за козметични цели.

Езотерика :   В австралийското племе вираджери, шаманът – новак става „просветен“, когато го напръскат с „могъща свещена вода“ или „твърда светлина“ – тоест напълнят шаман с кварцови кристали. Кварцовите кристали могат да ни помогнат да направим скок към съвършенството. В Южна Америка камъчетата вътре в „тракалото“ на шамана са кварцови кристали, духове – помощници, които му помагат да изчиства вредните състояния на пациентите. Хората от племето уарао вярват, че след смъртта, душата на шамана се слива с кварцовите кристали вътре в неговото „тракало“ и се издига в небето, във вид на светлина. Асоциацията на кристалите с небето, е многозначна: символизира връзката не само със светлината, но и със слънцето . Според представите, битуващи в Мексико, душата на мексиканския шаман може да се върне на Земята от небесното му жилище, във формата на кварцов кристал, и шаманът може да предприеме пътешествие на небето, за да върне такъв кристал от Слънцето. Кварцовите кристали, разположени около пациент, създават около него по-лека и по-приятна атмосфера , ако се безпокоят от страх или пък се чувстват неуверени в нещо, трябва да имат кристал в десния си джоб. Кристала вдъхва увереност в собствените сили. При медитация успокоява разума и кристала трябва да е в левия си джоб . Кристали, намиращи се на до 1 м. от човека със своите „колебания“ оказват въздействие на клетките на тяло , от научна гледна точка въздействието на кристалите върху нас е обусловено от техния състав. В кристалите е много висока вибрационната честота на елементарните частици, което се потвърждава от научните изследвания, и те заставят да се преминава на тяхното ниво на „вибрация“ всичко, намиращо се на определено разстояние от тях. Затова и влияят на клетките на нашето тяло.

Календарно – зодиакална символика :   Кварца е универсален ( подходящ е за месец Октомври и зодия Скорпион ). Различните видове кварц имат конкретна календарно – зодиакална символика.

Post navigation

« ТИГРОВО ОКО АМЕТИСТ »

Изчислете подходящите за Вас амулети,талисмани и етерични масла:

Дата на раждане:
Изчисли
Предложените амулети, минерали и етерични масла са най – известните / използваните, пълния списък е с много повече предложения за амулети, минерали и етерични масла.

ЗА КОНТАКТИ:

Email: amuleti@dir.bg Телефон: +359 876 678 521 Skype: amuleti.org

П О Л Е З Н О

КАК ДА СЕ ГРИЖИМ ЗА АМУЛЕТИТЕ, БИЖУТАТА И МИНЕРАЛИТЕ ?
(За изделия от злата или сребро)

( 1 ) Амулетът или бижуто се поставя в метален съд със вода ( 200 - 300 ml ) и ½ - 1 чаена лъжичка сода за хляб (бикарбонат), сварява се като кафе, и се измива. Измива се със вода и „веро" с четка за зъби.

( 2 ) Амулетът или талисманът се поставя се в метален съд със вода и настърган домашен сапун. Сварява се. Сапунът, продаван в магазините, може да почерни изделията или да промени цвета дори и на злато. Измива се със вода и „веро“ с четка за зъби. След механичното почистване за няколко минути се окадява с тамян или билки подбрани радиестезично. След това се излага на Слънце или Луна за няколко часа.

( 3 ) Взима се съд от сушена глина, сипва се сол на дъното, изделията, завързани с червен конец, се поставят вътре и се засипват със сол. След няколко часа (до 24ч.) съдържанието на глинения съд се изсипва под течаща вода в мивката ( или чиния ) до отмиване на солта, след това се подсушава с кърпа, или се излагат директно на Слънце ( Луна ) може и на двете. Червения конец се отстранява накрая.

( 4 ) Минералите могат да се мият с четка за зъби и „веро“.

( 5 ) Изделия от сребро и злато могат да се мият с КАРБОНАТНА паста за зъби и четка. Силикатните пасти надраскват изделията.
- - -
В магазините продават разтвори и кърпички за почистване на бижута. След почистване с тях изделията бързо загубват първоначалния си вид придобит веднага след почистване.

Back to Top
www.amuleti.org © 2015 Амулети, минерали, нумерологии.
  • Начало
  • Амулети
  • Минерали
  • Статии
  • Контакти