Аметист : Минерал от групата на кварца – силициев диоксид. Аметистът е полупрозрачен или прозрачен със виолетов, тъмновиолетов до пурпурен цвят кристал често пъти с неравномерно оцветяване ( Снимка № 1 ).
Твърдост по Мос : 7
Цвят : Виолетов, тъмновиолетов до пурпурен. При някои видове ( сортове ) аметист цветът може да се промени при продължително излагане на светлина. Минерала може да се оцвети изкуствено в светло зелено, търговското название на тази разновидност на аметиста се казва – “ Prasiolite „, или „Зелен Аметист“ ( Снимка № 2 ). При нагряване до 180-200°С аметиста се обезцветява и може да се възстанови при облъчване с рентгенови лъчи, но при нагряване над 500°С образува устойчиво жълто оцветяване и се превръща се в цитрин. Това се използва при бледо оцветените аметисти.
Кристалографска форма ( сингония ) : Тригонална
Химичен състав : Силициев диоксид с примеси на желязо, алуминий , натрий, и др.
Видове аметист : Аметист Quartz – аметист и млечен кварц или чист кварц; Ametrine – аметист и цитрин. Той е частично виолетов и с частично жълти или оранжеви зони, които често са силно разделени ( Снимка № 3 ); Cactus Quartz – обикновено е аметист с цитрин или комбинация от двете. Cactus Quartz е специфичен за Южна Африка; Канадски Аметист – Аметист с вътрешно покритие на червен хематит под повърхността на кристала; Лавандула Аметист – бледо лилав аметист; Veracruz Аметист – високи призматични кристали от Вера Круз, Мексико (Снимка № 4 ).
Етимология : Името на аметиста произхожда от гръцки – aμέθυστος (аметистос) — „неопиянен“ или „нe пиянеещи (трезв) “ заради поверието, че който пие от аметистова чаша или бокал не се опиянява.
Вид обработка : Фасетира се в различни форми, по-рядко се кабушонира.
Речник : Български – Аметист ; Руски – Аметист ; Английски – Amethyst ; Немски – Amethyst
Синтетични аналози и имитации : На него прилича флуоритът, който се отличава с по-ниската твърдост и съвършенна цепителност. Синтетичният аметист е без характерните за природните образци газово-течни и твърди включения. Получен е също така синтетичен аметрин ( минерал с два цвята ) – смес от аметист и цитрин.
Находища в България : В България малки находища на аметистови геоди, друзи и отделни кристали има около родопските села Латинка, Горна кула, Маджарово, Звездел, Карамфил, Глухар, Костино и др.Най-големият аметист, откриван на територията на България е с размери 20 на 11 см, край с. Тешево.
Митове, легенди и предания : Аметист – от гръцки „не пиянеещ“ ( ametusios – трезв) заради поверието, че който пие от аметистова чаша или държи парченце аметист под езика си не се опиянява. В древна Русия се е наричал „вареник“ или „амефис“ и е струвал повече от рубина. В една легенда за произхода на аметиста се разказва, че богът на виното Бахкус, оскърбен от хората, поискал да им отмъсти. Решил, че първия човек, когото срещне, ще бъде хвърлен на тигрите. За зла участ това се оказало едно момиче на име Аметист, отиващо в храма на богинята на лова Диана. Когато по волята на Бахкус тигрите се нахвърлили върху Аметист, тя отправила горещи молби за помощ към покровителката си Диана. Богинята чула отчаяния зов на момичето и го превърнала в бяла каменна статуя. Като видял това Бахкус се смилил и облял статуята с гроздов сок с желание да я съживи, но не успял. Вместо това камъкът на статуята придобил красив виолетов цвят и ярък блясък.
Литотерапия / Минералотерапия ( Лечение с минерали ) : Смята се, че аметистът е ефективен при лечение на наркомания и никотинова зависимост. Засилва зрението, регулира храносмилането, предпазва от бъбречни заболявания, укрепва имунната и ендокринната система, добре повлиява нервните заболявания и стреса, очиства кръвта, помага за лекуване на болести на бъбреци и пикочен мехур, подагра, черен дроб и жлъчка. Аметистът повишава активността на мозъка, помага при главоболие, възникващо в резултат на нервното напрежение. За това камъкът се поставя в областта на „третото око“, или се пие вода в която е престоял аметист, или се слага в областта на слънчевия сплит.
Езотерика: Аметистът е най-ценният, красив и привлекателен камък от групата на кварца. В древността са изработвани геми, камеи и печати в древен Рим и Гърция, а в Китай флакони и бижутерийни кутийки. През средновековието аметистът става любим камък за украшение при духовно-обредната дейност и за декорация на дрехи на служители на християнската църква. Той символизира скромност, смирение и въздържание. Камък, който предпазва от всякакво опиянение според източноправославните вярвания. Поради тази причина епископите носят аметист, в качеството си на пастири на душите. Според Плиний окаченият около врата с паунова перушина и лястовичи пера аметист, върху който са гравирани изображения на слънцето и луната, закриля от магии. Аметистът, ако се постави под възглавницата изпраща благотворни сънища. Като талисман, засилва благоразумието, паметта и прогонва лошите мисли. Змиите и всякакви гадинки бягат от този камък.
Календарно-зодиакална символика: Минерал за месец февруари и зодия Водолей. Овен, Близнаци, Рак, Скорпион, Стрелец, Козирог, Водолей и Риби