УДЖАТ
Амулетът „Окото на Хор“ „Уджат“ или „Уаджат“ – е един от най-разпространените амулети дошли от Египет. Използван е като амулет „защитник“ през цялата история на Древен Египет и в днешни времена. Срещат се два вида Уджат – обърнат на ляво и обърнат на дясно. Те изобразяват двете очи на бог Хор, едното от които, съгласно древните текстове, е бяло, а другото – черно. Според друга версия единият Уджат олицетворява Слънцето, а другият – Луната, или съответно Ра и Озирис. Египтяните носели Окото на Хор като амулет, за да спечелят благосклонността на небесата и за да си осигурят сила, бодрост, покровителство, безопасност и добро здраве , символизира знанието придобито по интуитивно – емоционален път. В този си вид се ползва и за фрески, които са от значение и се цели постигането на определен резултат. Изработван се от злато, сребро, гранит, хематит, лапис-лазурис, фаянс, дърво и други подобни материали, макар в последваната глава на Книгата на мъртвите да е казано, че този амулет трябва да бъде направен от лапис-лазурис или от камъка мак. В египетските писмени източници амулета се записва и съответно превежда като „ охраняващо око “ , също така жреците математици са го ползвали за записване на дроби , повърхност и обем. Този символ се среща в съвършено различни варианти, както в миналото така и сега, най – популярното съчетание за Египет е кобра, око и ястреб ( за другите континенти животните са други ), като те символизират трите аспекта на съзнанието и нашета временно пребиваване на земята.
Дясното око е „защитник“ и се използва за да се спечели благосклонността на небесата и за да си осигурят сила, бодрост, покровителство, безопасност и добро здраве.
Подходящ е за 40-50% от хората. Индивидуалната инициация – зареждане (активиране) на амулета е желателна. Изработва се от 2004 година.
15. ЕГИПЕТ - УДЖАТ, АНХ и др.
- Варианти:
- 17129 – АНКХ / АНХ ,
- 1 7 1 2 3 ,
- 1 7 1 2 3 М ,
- 1 7 1 1 7 ,
- 1 7 1 3 6 М ,
- 1 7 1 3 6 ,
- 1 7 1 2 8 L ,
- 1 7 1 2 8 RM ,
- 1 7 1 2 8 R ,